Na co zwrócić uwagę wybierając zasłony do pokoju dziecięcego?

Zasłony mają wiele zastosowań, ale głównym celem jest ochrona przed promieniami słonecznymi i zbyt intensywnym światłem. Aby zapewnić sobie i rodzinie zdrowy sen, warto kupić odpowiednie zasłony do pokoju dziecięcego.

Spokojna noc z dziecięcymi zasłonami

Światło może bardzo przeszkadzać w zasypianiu, dlatego dobrym pomysłem może być wybór zasłon zaciemniających do pokoju dziecka. Zarówno światło słoneczne, jak i odblaski lamp ulicznych mogą mieć negatywny wpływ na proces zasypiania. Światło oddziałuje na mózg i równowaga hormonu snu — melatoniny — może zostać zachwiana. A to może oznaczać, że rano dziecko nie będzie wypoczęte. Zasłony dla dzieci z zaciemnieniem zapewnią maluchom optymalne warunki do dobrego snu w nocy. Sen jest ważny dla osób w każdym wieku, ale szczególnie ważny dla dzieci, które w nocy przetwarzają wrażenia i umiejętności nabyte za dnia.

 

Zasłony w dzień i w nocy

Zasłony są przede wszystkim praktyczne, ponieważ osłaniają światło z zewnątrz. zasłony do pokoju dziecięcego do salonu mogą być też elementem dekoracyjnym. Dzięki ładnej zasłonie można z łatwością nadać dziecięcemu pokojowi nowy wygląd.

Odpowiednie zasłony pomogą zachować jakąś kontrolę nad chaosem, który często jest nieodłącznym elementem pokoju dziecięcego. Warto się zastanowić, czy zasłona ma pasować do pozostałych kolorów w pomieszczeniu, czy może stonować paletę barw w dziecięcym pokoju, wybierając neutralny kolor. Do wyboru są różne kolory i wzory, a motywy z ulubionymi postaciami sprawia, że pokój będzie ulubionym miejscem zabawy dla dziecka. Najważniejsze jest, aby wybrać rodzaj zasłony, który najlepiej pasuje do reszty wnętrza, aby stworzyć piękne i harmonijne pomieszczenie.

Optymalna temperatura w dzień

Zasłony pomagają także utrzymać dobrą temperaturę w pokoju dziecięcym. Jeśli latem promienie słoneczne wpadają bezpośrednio do pomieszczenia, robi się zbyt ciepło. Upał może trwać do wieczora, kiedy dziecko idzie spać. Decydując się na zasłony zaciemniające do pokoju dziecięcego, można pomóc dziecku lepiej spać ze względu na bardziej komfortową temperaturę.

Jak wybrać bezpieczne zasłony do pokoju dziecka?

Bezpieczeństwo zasłon w pokoju dziecięcym jest równie ważne jak ich funkcja ochronna przed światłem. Dzieci bawią się przedmiotami wokół zasłon, ciągną za nie, dotykają, a nierzadko smakują. To pozytywna i ważna część ich rozwoju. Jednocześnie oznacza to, że przedmioty znajdujące się w otoczeniu dzieci, takie jak zasłony, mogą stanowić potencjalne niebezpieczeństwo. Najlepiej, aby tekstylia, z których uszyte są zasłony, były naturalne, takie jak ekologiczna bawełna lub len.  

Najważniejsze, aby wybrać zasłony, które albo nie mają sznurków, albo mają sznurki zwisające tak wysoko, że dziecko w żadnych okolicznościach nie może do nich dosięgnąć. Dobrym rozwiązaniem może być również roleta z krótkimi linkami. 

Łóżko lub inny mebel nie powinien stać przy oknie, aby dziecko nie mogło dosięgnąć sznurków do zasłon lub innych elementów wyposażenia zasłony. Można dodatkowo zainstalować formę zabudowy.  Gwarantuje to, że dziecko nie zahaczy o sznurek, a w najgorszym przypadku zawiąże go wokół szyi. Alternatywą jest również wybór kurtyny ze sterowaniem elektronicznym.